Dziąsło po wyrwaniu zęba – proces gojenia się rany

Ekstrakcja zęba to zabieg, który często wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych. Pacjenci zwykle źle wspominają usuwanie zębów wykonywane lata temu. Niektórzy długo pamiętają jak wygląda dziąsło po wyrwaniu zęba. Jednak należy pamiętać, że wyrwanie zęba nie musi być nieprzyjemna. Sam zabieg wykonuje się zazwyczaj w ostateczności, kiedy dentysta jest pewien, że danego zęba, nie da się już uratować. Głównym powodem konieczności usunięcia jest rozległa próchnica zęba. Kolejnym powodem może być decyzja pacjenta, który nie chce leczyć zęba kanałowo i decyduje o wyrwaniu zęba.

Dziąsło po wyrwaniu zęba

Samo dziąsło po wyrwaniu zęba, może być bolesne, opuchnięte oraz zaczerwienione. Niektórzy pacjenci często skarżą się także, na nadwrażliwość zębów po zabiegu usunięcia zęba. Dlatego warto wybrać atraumatyczną metodę usunięcia zęba, najlepiej w gabinecie w którym pracuje lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu implantologicznym. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania, takie jak:

 • jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba;
 • jak przebiega proces gojenia dziąsła po wyrwaniu zęba;
 • jak długo mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe;
 • Jak powinna przebiegać higiena jamy ustnej po usunięciu zęba;
 • Dlaczego powinniśmy się zdecydować na usunięcie zębów mądrości;

Jak wygląda dziąsło po ekstrakcji zęba?

Zaraz po zabiegu usunięcia zęba, nasze dziąsło wypełni się krwią. Jest to całkowicie naturalny proces gojenia się rany, który sprawia, że po kilkunastu minutach owa krew zmienia się w galaretowaty skrzep w zębodole. Skrzep pozwala zatamować krwawienie z drobnych naczyń. Należy pamiętać, że wspomniany skrzep jest absolutnie potrzebny. Stanowi naturalny opatrunek.

To on bowiem, pozwala na naturalne gojenie się rany. Skrzep nie może zostać zerwany lub rozpuszczony, gdyż mogłoby to wydłużyć czas gojenia się rany, a w najgorszym przypadku doprowadzić nawet do licznych powikłań. A jednym z nich jest ropne zapalenie zębodołu, które jest bezpośrednim skutkiem wypłukania skrzepu.

Szerzej, problematykę tą opisaliśmy w artykule dotyczącym suchego zębodołu (do którego prowadzić może nieodpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej po zabiegu ekstrakcji czy złe nawyki, takie jak palenie papierosów).

Ponadto dziąsło po wyrwaniu zęba może być nadwrażliwe, opuchnięte i bolesne. Nie są to jednak „typowe” dolegliwości i nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta.

Jak długo po usunięciu zęba utrzymują się dolegliwości bólowe?

Pytanie o to jak długo trwa gojenie jamy ustnej i przez jak długi czas utrzymują się dolegliwości bólowe po zabiegu wyrwania zęba, to pytania które w tym temacie, przewijają się zdecydowanie najczęściej, a jednocześnie, trudno jest na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Schemat przestawiający proces usuwania zęba i zapadnięcie się dziąsła po usunięciu

Dlaczego boli dziąsło po wyrwaniu zęba?

Wpływ na to ma wiele czynników, istotny jest między innymi stan dziąseł, rodzaj zęba czy poziom skomplikowania zabiegu. Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba to proces, który może zostać zakłócony przez resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu. Wówczas może wystąpić silny ból dziąsła, przypominający ból zęba. Dlatego ważne jest, aby dentysta dokładnie oczyścił ranę. Ważne jest również to czy zabieg wymaga nacięcia dziąsła do odsłonienia korzeni zębowych. Nie zalecamy tradycyjnego usunięcia zęba kleszczami.

Jak długo boli dziąsło po wyrwaniu zęba?

Zwykle silny ból po wyrwanym zębie utrzymuje się przez kilka godzin po zabiegu i może trwać kilka dni. W niektórych przypadkach jednak, może utrzymywać się nawet dwa tygodnie.

W przypadku gojenia się rany sprawa wygląda podobnie. Jeżeli wyrywanie zęba przebiegło minimalnie inwazyjnie, atraumatycznie i bez komplikacji, a sama rana została zaszyta prawidłowo, to proces gojenia (jeżeli rana po usunięciu zęba będzie odpowiednio zaopatrzona i pielęgnowana), powinien przebiec komfortowo. Proces ten wydłużają takie czynniki jak wiek pacjenta, dolegliwości przewlekłe itd.

Odpowiednia higiena jamy ustnej po wyrwaniu zęba – na co zwrócić uwagę?


Po wyrwaniu zęba, odpowiednia higiena jamy ustnej i dbałość o proces gojenia rany są kluczowe dla szybkiego powrotu do zdrowia. Jest to kwestia zdecydowanie najważniejsza, ze wszystkich omawianych w tym tekście. Po zabiegu ekstrakcji zęba musimy w odpowiedni sposób zadbać o higienę w naszej jamie ustnej. To ważne, aby dziąsło po wyrwaniu zęba prawidłowo się goiło.

Dziąsło po wyrwaniu zęba bez żadnego zaniku

Jak leczyć dziąsło po wyrwaniu zęba? Zalecenia po wyrwaniu zęba.

Lekarz przeprowadzający zabieg wyrwania zęba, powinien wyjaśnić co powinniśmy zrobić, a my koniecznie musimy stosować się do zaleceń stomatologa. Na szczęście nie są one bardzo skomplikowane. Musimy pamiętać o tym, żeby:

 • nie płukać jamy ustnej w pierwszej dobie po zabiegu ekstrakcji zęba gdyż doprowadzi to do wypłukania skrzepu. Suchy zębodół może wywołać bardzo poważny stan zapalny;
 • z tego samego powodu powinniśmy unikać intensywnego mycia zębów do 24 godzin po zabiegu. Po tym czasie możemy pozwolić sobie na delikatne płukania jamy ustnej solą fizjologiczną lub specjalnymi płynami antyseptycznymi może pomóc w utrzymaniu czystości i ochronie przed infekcjami
 • Należy też regularnie szczotkować zęby. Musimy jednak robić to delikatnie i unikać miejsca ekstrakcji zęba;
 • Wybierać jedynie miękkie i zdrowe posiłki, które nie wymagają intensywnego żucia;
 • Powinniśmy unikać palenia papierosów i picia alkoholu. Należy bowiem pamiętać, że te używki powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co znacznie wydłuża proces gojenia;
 • Unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;
 • Unikać picia napojów, które są bardzo zimne lub bardzo gorące, wyrwany ząb często skutkuje tym, że wszystkie nasze zęby stają się nadwrażliwe, a poza tym napoje o takiej temperaturze mogą powodować również silny ból świeżej rany;
 • Powinniśmy zawsze stosować się do zaleceń dentysty;
 • W ostateczności możemy również sięgnąć po leki przeciwbólowe. Pomogą nam one w najgorszych momentach, jednak musimy pamiętać o tym, żeby nie przekraczać zalecanej dawki. Leki można powiem bardzo łatwo przedawkować;

Zapamiętanie tych kilku prostych zasad sprawi, że proces ekstrakcji zęba jak i gojenie się rany zajmie znacznie mniej czasu i nie będzie tak bolesne jak mogłoby być.

Suchy zębodół ile się goi?

Kolejnym ważnym elementem jest zrozumienie, ile goi się suchy zębodół – stan, który może wystąpić po usunięciu zęba, jeśli nie utworzy się prawidłowy skrzep. To zależy od indywidualnych warunków organizmu, jednak typowo proces ten może trwać od kilku dni do tygodnia. Skrzep po wyrwaniu 8 (ósemki) i innych zębów pełni kluczową rolę w ochronie nerwów i tkanki kostnej przed infekcją oraz wspomaga proces gojenia.

Jak dbać o dziąsło po wyrwaniu mleczaka?

W przypadku dziąsła po wyrwaniu mleczaka u dzieci, kluczowe jest, aby rodzice monitorowali obszar i utrzymywali go w czystości, zachęcając do delikatnych płukań jamy ustnej roztworami antyseptycznymi, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy wyrywanie zęba boli?

Wiele osób na dźwięk słowa dentysta dostaje ataku paniki, a na myśl o takim zabiegu jak ekstrakcja zęba, nie chcą w ogóle się zgodzić na wizytę u dentysty. Dlatego też pytanie o to czy wyrywanie zęba boli, jest tak często powtarzaną przez wielu pacjentów kwestią.

Schemat przestawiający wyrwanie zepsutego zęba spośród zdrowych zębów.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba 6 i innych, jak i ból po usunięciu zęba z torbielą, nawet jeśli się pojawi powinien szybko ustępować. W przypadku, gdy ból utrzymuje się, na skutek zapalenia wyrostka zębodołowego, wymaga konsultacji z dentystą. Boląca kość po wyrwaniu zęba czy uczucie ostrych brzegów kostnych są sygnałami, na które warto zwrócić uwagę stomatologowi.

Nie mniej jednak należy pamiętać o tym, że jeżeli wybierzemy profesjonalny gabinet dentystyczny, to zasadniczo możemy mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony w stu procentach bezboleśnie. Co więcej, dziąsło po wyrwaniu zęba również goi się bez większego dyskomfortu. Zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, który ma za zadanie uśmierzyć ból oraz zapewnić komfort pacjentowi. Nie mniej jednak pamiętamy o tym, żeby zawsze stosować się do zaleceń stomatologa.

Nieprawidłowa higiena po zabiegu może wywołać nieprzyjemny zapach, prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w okolicy wyrwanego zęba czy nawet doprowadzić do powstania suchego zębodołu, a nawet wydłużyć czas gojenia. Dlatego też po zabiegu ekstrakcji zęba powinnyśmy zachować ostrożność przez co najmniej kilka pierwszych dni, aby mieć pewność, że cały proces przebiegnie dobrze.

Jak złagodzić ból po zabiegu wyrwania zęba?

Niestety czasem po tradycyjnym usunięciu zęba kleszczami chirurgicznymi jest tak, że proces gojenia jest zwyczajnie bardzo bolesny. Możemy go jednak skutecznie złagodzić. Lekarz stomatolog powinien powiedzieć nam jakie leki powinniśmy brać oraz powinien wystawić także odpowiednią receptę po usunięciu zęba.

W łagodzeniu bólu oraz zapobieganiu zapaleniu wyrostka zębodołowego pomocne może być stosowanie zaleceń dentysty dotyczących higieny jamy ustnej oraz ewentualne użycie przepisanych środków przeciwbólowych. Pamiętaj, że kości wyrostka zębodołowego są istotnym elementem struktury twojej szczęki, dlatego każde niepokojące objawy po ekstrakcji zęba powinny być konsultowane z profesjonalistą.

W terapii uzupełniającej możemy brać leki przeciwbólowe wystawiane bez recepty takie jak paracetamol lub ibuprofen. Nie możemy jednak korzystać z aspiryny gdyż ma ona działanie przeciwzakrzepowe co może doprowadzić do powstania suchego zębodołu i stanu zapalnego.

W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, dentyści często również decydują się na przepisanie antybiotyku, który działa antybakteryjnie.

Najlepiej jednak zdecydować się na atraumatyczne usunięcie zęba z zaopatrzeniem zębodołu lub ekstrakcję socket shield.

Jak spać po wyrwaniu zęba?

Właściwa pozycja może zmniejszyć ból i przyspieszyć gojenie. Zaleca się, aby spać z głową podniesioną, co pomoże zredukować ryzyko obrzęku.

Czy można myć głowę po wyrwaniu zęba?

W procesie gojenia się rany po wyrwaniu zęba, kluczowe jest zrozumienie różnych aspektów, które wpływają na szybkość i komfort tego procesu. Jednym z często zadawanych pytań jest kwestia możliwości mycia głowy po wyrwaniu zęba. czy mycie głowy po wyrwaniu zęba jest bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: można, jednak warto zachować ostrożność, aby nie podnosić zbytnio ciśnienia krwi.

Chirurgiczne usuwanie ósemek (zębów mądrości) – czy należy się bać?

Zębami mądrości nazywamy grupę czterech zębów trzonowych, które wyrzynają się jako ostatnie i często są przyczyną wielu schorzeń i problemów (co sprawia, że ich nazwa to prawdziwy paradoks). Wyjątkiem jest sytuacja w której posiadamy jeszcze zęby głupoty lub dziesiątki. Zwykle wyrastają one między 17 a 25 rokiem życia, ale w niektórych przypadkach mogą wyrzynać się nawet kiedy mamy 40 lat.

Ósemka objęta próchnicą glęboką

Często wyrastają nie w taki sposób jak powinny lub wręcz wypychają pozostałe zęby gdyż szczęka może być na nie za ciasna. Najzabawniejsze jest to, że zazwyczaj nie są one nam do niczego potrzebne.

Zasadniczo zabieg wyrwania zęba mądrości przeprowadza się kiedy jest on zaatakowany przez próchnicę, gdy wymaga on leczenia kanałowego lub gdy na skutek wady zgryzu, ząb wyrósł w pozycji, która sprawia, że stłacza on także inne zęby.

Należy również pamiętać, że zęby mądrości często skutkują stanem zapalnym, który może atakować zarówno nasze dziąsła jak i pozostałe zęby. Dlatego też usunięcia zębów mądrości to naturalny zabieg.

Należy unikać intensywnego płukania i wysiłku fizycznego, aby nie wywołać dodatkowego ciśnienia w rejonie zszytej rany po 8. Takie działania mogą prowadzić do niepożądanych powikłań po wyrwaniu ósemki, w tym do opóźnienia w gojeniu się rany.

Dziąsło po wyrwaniu zęba – podsumowanie

Jak widać usunięcie zęba nie jest wcale zabiegiem tak strasznym jak mogłoby się wydawać. Ponadto stomatolodzy zajmujący się ekstrakcją zęba dokładają wszelkich starań do tego, żeby zaoszczędzić pacjentowi bólu. Zabiegu tego nie należy się bać, a należy przede wszystkim pamiętać o tym, że zaoszczędzi nam on wielu potencjalnych problemów w przyszłości. Jakby nie patrzeć ząb, który nadaje się do wyrwania jest już martwy. Po wyrwaniu zęba możemy czuć ból przez jakiś czas, ale to szybko minie, a my sami poczujemy ulgę.

Nie mniej jednak musimy pamiętać także o tym, żeby w należyty sposób dbać o higienę jamy ustnej już po zabiegu. Dzięki temu gojenie będzie trwało znacznie krócej i co ważniejsze będzie mniej bolesne. Pamiętajmy również, że przed usunięciem zęba warto rozważyć uzupełnienie braku zęba implantem zębowym. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest implantacja natychmiastowa.

5/5 - (153 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *