Biała dieta. Co jeść? Co to jest biała dieta?

Biała dieta to nie nowy trend w odchudzaniu a tymczasowa zmiana w jadłospisie niezbędna po niektórych zabiegach stomatologicznych. Utrzymanie białych zębów przez długi czas po wybielaniu jest celem prawie każdego pacjenta. Biała dieta jest bardzo ważnym zaleceniem po takich zabiegach jak wybielanie czy higienizacja które musi być przestrzegane aby uzyskać satysfakcjonujące efekty terapii/leczenia. Na czym polega biała dieta? Zasady białej diety opierają się na ograniczeniu a najlepiej eliminacji produktów barwiących zęby. Zwracanie uwagi na to co jemy przez pierwsze dni po wybielaniu pozwoli nam dłużej cieszyć się śnieżnobiałym kolorem zębów.

Biała dieta zawiera produkty takie jak białe sery, mleko, orzechy nerkowca i brokuł
 • Biała dieta-co to takiego?
 • Kiedy należy stosować białą dietę?
 • Jak długi powinna trwać biała dieta?
 • Produkty wskazane na białej diecie, czyli co warto jeść po wybielaniu?
 • Czego należy unikać na białej diecie?
 • Co poza białą dietą pozwoli utrzymać biały uśmiech?

Na czym polega biała dieta?

Biała dieta jest sposobem odżywiania się szczególnie istotnym w początkowym okresie po m.in. wybielaniu zębów czy higienizacji. Pokarmy przyjmowane w tym czasie zgodnie z definicją powinny w jak najmniejszej ilości zawierać zarówno naturalne jak i sztuczne barwniki, które mogłyby spowodować szybkie przebarwienie się szkliwa zębów. Biała dieta pozwala na efektywne i niezakłócone działania procesów wybielania.

Biała dieta po wybielaniu zębów, infiltracji żywicą, skalingu i wybielaniu

Dlaczego stosuje się białą dietę?

Proces wybielania zębów ma na celu wzmocnienie wizualnej bieli zębów. Kolor zębów potrafi zmienić się nawet o kilka tonów. Obecnie do wybielania zębów stosowane są żele z substancjami czynnymi o właściwościach utleniających: natlenek karbaminu, nadtlenek wodoru w różnych stężeniach. Proces wybielania polega na reakcji utleniania przebarwień znajdujących się na powierzchni szkliwa. Bezpośrednio po tym zabiegu szkliwo jest niezwykle podatne na absorpcje barwników z pożywienia, stad konieczność stosowania białej diety. Wybielanie zębów to nie jedyny zabieg stomatologiczny, którego wykonanie wiąże się z przejściem na białą dietę. Ta tymczasowa zmiana odżywiania jest również wskazana po zabiegu higienizacji, kiedy wykonywany jest skaling oraz piaskowanie. Warto również dodać, że produkty dozwolone w białej diecie są bardziej łagodne dla dziąseł i zębów, zawierają nie tylko mniej barwników ale również przypraw, kwasów owocowych czy olejków eterycznych. Zęby oraz dziąsła bezpośrednio po wybielaniu czy higienizacji mogą być wrażliwe i podrażnione, tego typu dieta pomaga zmniejszyć nadwrażliwość.

Kiedy stosuje się biała dietę?

Biała dieta jest stosowana po następujących zabiegach stomatologicznych:

 • wybielanie gabinetowe,
 • wybielanie nakładkowe,
 • po zabiegu infiltracji ICON ,
 • po profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym.
biała dieta po zabiegach stomatologicznych takich jak wybielanie zębów, zabieg higienizacji czy infiltracja żywicą ICON

Jak długo powinna trwać białą dieta?

Od tego ile powinna trwać biała dieta zależy to jaką zastosowano metodę wybielania zębów. Czas trwania białej diety w przypadku wybielania w gabinecie wynosi około 7 dni. Bezpośrednio po zabiegu wybielania pacjent przez 2 godziny powinien powstrzymać się od jedzenia i pić tylko wodę mineralną niegazowaną. Przez pierwsze 24 godziny powinien unikać picia bardzo gorących i bardzo zimnych napojów. Po wybielaniu gabinetowym pacjent przez pierwsze 3 doby powinien stosować restrykcyjną białą dietę i utrzymywać ją przez 7-14 dni w zależności od zaleceń stomatologa. Jeśli pacjent stosuje wybielanie nakładkowe to począwszy od pierwszego dnia noszenia nakładek do ostatniego powinien stosować restrykcyjną białą dietę. W przypadku higienizacji powinna ona trwać 3 dni po zabiegu.

Innym zabiegiem stomatologicznym, po którym zalecana jest biała dieta to metoda leczenia początkowej próchnicy i białych plam systemem Icon. Pełny efekt infiltracji żywicą jest widoczny po około 7 dniach, przez ten okres zaleca się unikania mocno barwiących pokarmów.

Zdrowy jadłospis dla białych zębów, czyli lista produktów na białej diecie

Co warto jeść na białej diecie? Zasady białej diety są dość proste, wystarczy komponować swoje posiłki z listy dozwolonych produktów. Przepisy białej diety powinny bazować na produktach jak najmniej przebarwiających zęby. Produkty wskazane na białej diecie to:

 • nabiał- jogurt naturalny, białe sery, mleko, śmietana
 • białe mięso (kurczak, indyk) oraz białe ryby
 • jasne warzywa oraz owoce( kalafior, ziemniaki, gruszka)
 • płatki owsiane, jaglane
 • orzechy nerkowca, migdały
 • nasiona- sezam, pestki słonecznika
 • jasne pieczywo, biały ryż, otręby owsiane.

Na szczęście przepisy białej diety są różnorodne, wiec nie należy się obawiać że nasze posiłki w tym czasie będą monotonne. Bez ograniczeń dozwolona jest woda niegazowana pozbawiona dodatków. Biała dieta pomaga również w profilaktyce próchnicy.

Biała dieta - zalecane produkty takie jak ryby, białe mięso, nabiał, jogurty, kalafior, orzechy

Czego należy unikać na białej diecie?

Biała dieta bazuje na eliminacji produktów, które mogłyby spowodować szybkie pojawienie się przebarwień. W okresie stosowania białej diety zdecydowanie należy unikać następujących produktów:

przyprawy takie jak kurkuma, curry, cynamon, chili czy czerwona papryka należą do produktów barwiących zęby

 • kawa, herbata
 • alkohol- czerwone i białe wino, ciemne piwo
 • czerwone mięso
 • soki owocowe oraz kolorowe napoje gazowane
 • słodycze szczególnie te zawierające kakao i barwniki
 • warzywa o intensywnym kolorze- marchewka, papryka, buraki, szpinak pomidory itp.
 • owoce o intensywnym kolorze- maliny, borówki, jagody, truskawki, śliwki, wiśnie, porzeczki
 • produkty zawierające kwasy- cytrusy, kiszonki, marynowane jedzenia
 • ciemne sosy.
Produkty których należy nie spożywać podczas białej diety.

Istotne jest aby zwłaszcza w pierwszej dobie po zabiegu unikać spożywania bardzo zimnych oraz bardzo gorących potraw i napojów ponieważ zęby są nadwrażliwe. Po zjedzeniu czegoś barwiącego należy przepłukać usta a najlepiej umyć zęby.

Warto zaznaczyć, ze podczas białej diety należy ograniczyć lub zaprzestać palenia papierosów.

Biała dieta, czyli jak utrzymać efekt wybielania zębów na dłużej?

Aby utrzymać biel zębów warto na stałe zmienić niektóre nawyki. Pomimo, że wybielanie jest bardzo skutecznym zabiegiem, nasze codzienne aktywności mogą przyczynić się do szybszego pojawienia się nieestetycznych przebarwień na zębach. Aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem przez długi czas warto przestrzegać kilku zasad. Warto przede wszystkim:

 • regularnie szczotkować zęby najlepiej po każdym posiłku, po wypiciu kawy, herbaty, czerwonego wina
 • ograniczyć a najlepiej rzucić palenie
 • zrezygnować ze stosowania kolorowych płukanek do jamy ustnej zwłaszcza w intensywnych kolorach, płukanki zawierające chlorheksydyne stosować maksymalnie 2 tygodnie
 • regularnie przeprowadzać profesjonalną higienizacje w gabinecie stomatologicznym
 • zrezygnować z mocno przetworzonej żywności, duże ilości konserwantów i sztucznych barwników dodawane do jedzenia są szkodliwe nie tylko dla zębów ale i dla naszego ogólnego zdrowia.

Przestrzeganie tych kilku zasad pozwoli na utrzymanie białych zębów przez długi czas.

5/5 - (150 votes)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *