Gummy smile – czym jest uśmiech dziąsłowy?

Piękny, szczery uśmiech jest wizytówką każdego z nas. Niestety, wiele osób zmaga się z różnorodnymi defektami, które mogą obniżać jego atrakcyjność. Jednym z nich jest typ uśmiechu określany jako gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy. Towarzysząca mu nadmierna ekspozycja dziąseł jest przykrym problemem, powodującym nie tylko problemy natury stomatologicznej, ale też obniżającym samoocenę pacjentów. Czym jest gummy smile – uśmiech dziąsłowy? Jak wygląda leczenie uśmiechu dziąsłowego?

Gummy smile czuli Uśmiech dziąsłowy. Ekspozycja dziąseł.

Gummy smile – czym jest?

Gummy smile (uśmiech dziąsłowy), jest problem natury estetycznej, objawiający się jako nadmierne eksponowanie dziąseł. W fizjologicznych warunkach wysokość dziąsła wynosi ok. 3 mm. Wartość ta mieści się w granicach ogólnie przyjętych norm estetyki.

U osób, w których uśmiechu uwagę przykuwają widoczne dziąsła, wysokość ta jest znacznie większa. Sytuacja taka zaburza proporcję między strefą tworzoną przez zęby, a strefą tworzoną przez tkanki miękkie. W stosunku do dziąseł, zęby wydają się być znacząco krótsze, niż są w rzeczywistości. Obraz uśmiechu dziąsłowego określany jest często jako koński uśmiech.

Jakie są przyczyny uśmiechu dziąsłowego?

Gummy smile to uporczywa przypadłość, która może przyczyniać się do obniżenia samooceny. Najczęstsze przyczyny uśmiechu dziąsłowego to między innymi:

 • wrodzone predyspozycje genetyczne,
 • nadmierny wzrost kości szczęki,
 • zaburzenia ortodontyczne i wady zgryzu,
 • opóźnione wyrzynanie zębów,
 • mikrodoncja,
 • nadreaktywność mięśni mimicznych,
 • nadreaktywność górnej wargi,
 • zbyt krótka górna warga.
uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile. Wyraźnie widoczne dziąsła podczas uśmiechu

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Nowoczesna stomatologia dysponuje szeregiem metod, dzięki którym skutecznie można pozbyć się problem uśmiechu dziąsłowego. Nadmiernie eksponowane dziąsła leczy się wykorzystując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii stomatologicznej, a także ortodoncji.

Chirurgiczne leczenie uśmiechu dziąsłowego

Korekta uśmiechu dziąsłowego, czyli gummy smile, z wykorzystaniem metod chirurgicznych jest skutecznie wykorzystywana od wielu lat. Czasem łączy się je z jednoczesnym leczeniem za pomocą toksyny botulinowej, czego rezultatem są niezwykle zadowalające oraz trwałe efekty.

Zabieg wydłużenia korony klinicznej zęba. Gingiwektomia

Pierwszym etapem wykonania zabiegu jest podanie znieczulenia miejscowego. Znosi ono odczuwanie wszelkich dolegliwości bólowych, zapewniając tym samym pełen komfort podczas prowadzonego leczenia. Następnie chirurg stomatologiczny usuwa części tkanek miękkich, zlokalizowane wzdłuż brzegu dziąsłowego. Dzięki temu widoczność dziąseł znacząco się zmniejsza – na korzyść wydłużenia koron klinicznych. U części osób odsłonięte korony zębów wymagają dodatkowego leczenia. Zabiegi z zakresu protetyki stomatologicznej pozwolą na korektę ich kształtu oraz wypukłości. Za pomocą licówek lub koron protetycznych można uzyskać efekty, zadowalające najbardziej wymagających pacjentów. Poleca się je szczególnie w przypadku zębów przednich, stanowiących kluczowy element naszego uśmiechu!

Należy zaznaczyć, że leczenie uśmiechu dziąsłowego z wykorzystaniem metod chirurgicznych, poleca się do najbardziej zaawansowanych przypadków klinicznych. Stosuje się je przede wszystkim u osób dorosłych. Poza oczekiwanymi rezultatami, niesie ono ryzyko powikłań takich jak nadwrażliwość zębów lub ich zwiększona ruchomość. Dlatego ważne aby leczenie uśmiechu dziąsłowego powierzyć dentystom, stosującym techniki mikrochirurgiczne i dbającym o minimalną inwazyjność zabiegów.

Przy łagodnej ekspozycji dziąseł, tak zwany koński uśmiech poleca się redukować za pomocą mniej inwazyjnych procedur.

Uśmiech dziąsłowy, a aparat ortodontyczny

Wady ortodontyczne mogą zwiększać ryzyko nadmiernej ekspozycji dziąseł. W takich przypadkach założenieaparatu ortodontycznego może rozwiązać nie tylko problem krzywego uzębienia, ale też uporczywego gummy smile. Leczenie ortodontyczne powoduje zmiany w położeniu zębów, które mogą poprawiać wzajemną relację ząb– dziąsło, a tym samym estetykę uśmiechu.

Botoks, a uśmiech dziąsłowy – czy toksyna botulinowa może skutecznie usunąć gummy smile?

Toksyna botulinowa to preparat, który na co dzień wykorzystuje się w wielu zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Otrzymywane dzięki jego zastosowaniu rezultaty poprawiają nie tylko wygląd i estetykę, ale też dodają pewności siebie i poprawiają jakość życia pacjentów.

Korekta gummy smile przed i po

Działanie botoksu opiera się na zablokowaniu przekazywania impulsów nerwowych, które pełnią kluczową rolę w pracy mięśni. Brak przewodnictwa prowadzi do zmniejszenia jakości i wydajności pracy, powodując tym samym rozluźnienie mięśni. Poza redukowaniu widocznych na skórze twarzy zmarszczek, toksynę botulinową wykorzystuje się właśnie w leczeniu uśmiechu dziąsłowego.

Leczenie gummy smile z użyciem botoksu skierowane jest głównie do pacjentów, u których przyczyną problemu jest nadreaktywność mięśni mimicznych, odpowiadających za unoszenie wargi.

Efekty botoksu widoczne są już po kilku– kilkunastu dniach, a ich rezultaty utrzymują się nawet do 6 miesięcy. Po iniekcji mięśnie okrężne ust stopniowo zmniejszają swoją aktywność, zwiększając jednocześnie swoją objętość. Warga górna zdaje się być wówczas wydłużona, co prowadzi do optycznego spadku ekspozycji dziąseł. Leczenie gummy smile przy zastosowaniu toksyny botulinowej ma także pośredni wpływ na poprawę jędrności oraz podkreślenie strefy czerwonej ust, która doskonale uzupełnia piękny uśmiech!

Toksyna botulinowa – przeciwwskazania

Niestety – zabiegi wykonywane za pomocą toksyny botulinowej nie mogą być wykorzystywane u każdego pacjenta. Do podstawowych przeciwwskazań zastosowania botoksu należą:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • niekontrolowane zaburzenia endokrynologiczne,
 • terapia immunosupresyjna,
 • stany zapalne skóry w miejscu planowanej iniekcji,
 • aktualna infekcja organizmu,
 • aktualna antybiotykoterapia,
 • alergia na toksynę botulinową.

Gummy smile – jak dbać o higienę jamy ustnej?

Pacjenci dotknięci problemem uśmiechu dziąsłowego powinny ze szczególną uwagę podejść do kwestii zdrowia jamy ustnej i zębów. Gummy smile w dużym stopniu utrudnia utrzymanie optymalnej higieny oraz sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i chorób dziąseł oraz przyzębia. Zwiększona wysokość dziąsła sprawia, że pokrywa ono znaczącą część korony zębów. Pod dziąsłem odkładają się resztki jedzenia – brak jego regularnego usuwania zwiększa ryzyko odkładania się płytki nazębnej, będącej siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów.

Korekta uśmiechu dziąsłowego, przed i po

Aby zapobiegać uporczywym kłopotom związanym z uśmiechem dziąsłowym, pacjentom poleca się szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie – najlepiej jednak po każdym posiłku. Dodatkowo poleca się regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych.

Uśmiech dziąsłowy wymaga także regularnego wykonywaniaprofesjonalnych zabiegów higienizacyjnych. Pozwalają one skutecznie usunąć złogi kamienia nazębnego, który często odkłada się poniżej linii dziąseł.

Źródła:

 1. Mondal, D., Das, A., Chordia, R. and Chatterji, A. (2021). Decision-making process for esthetic treatment of gummy smile: A surgical perspective. Journal of Indian Society of Periodontology, 25(6), p.560. doi:https://doi.org/10.4103/jisp.jisp_879_20.
 2. Levine, R.A. and McGuire, M. (1997). The diagnosis and treatment of the gummy smile. Compendium of Continuing Education in Dentistry (Jamesburg, N.J.: 1995), [online] 18(8), pp.757–762, 764; quiz 766. Available at: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9533335/;
5/5 - (150 głosów)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *