Higienizacja jamy ustnej – fakty i mity

Czy piaskowanie niszczy zęby?
Czy osad i kamień nazębny powoduje próchnicę?
Czy po higienizacji kamień nazębny szybciej się odkłada?

Czy piaskowanie niszczy zęby?

~ MIT: zabieg piaskowania nie jest szkodliwy dla struktury zębów jeśli przeprowadzony jest prawidłowo: przy użyciu odpowiedniej techniki zabiegowej oraz odpowiedniej wielkości drobinek piasku.

Czy po higienizacji kamień nazębny szybciej się odkłada?

~ MIT: Na szybkość odkładania się płytki nazębnej ma wpływ przede wszystkim niepoprawna i niedokładna higiena jamy ustnej. Brak edukacji w zakresie prawidłowej metody szczotkowania oraz doboru odpowiednich akcesoriów prowadzi do ponownego gromadzenia się płytki bakteryjnej. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie indywidualnego instruktażu higieny jamy ustnej po każdym zabiegu higienizacyjnym.

Czy u kobiet w ciąży higienizacja jest przeciwskazana?

~ MIT: okres ciąży jest szczególnym okresem podczas, którego na skutek zachodzących w organizmie zmian ryzyko pojawienia się stanu zapalnego jamy ustnej znacząco wzrasta. Dlatego w okresie ciąży wręcz zalecane jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Użycie skalera ultradźwiękowego jest bezpieczne i bezbolesne i przede wszystkim skuteczne.

Czy zalegający kamień nazębny może powodować krwawienie dziąseł?

~ PRAWDA: zalegająca płytka nazębna generuje stan zapalny dziąseł, którego pierwszym objawem są właśnie krwawiące dziąsła. Utrzymujący się przewlekle stan zapalny może prowadzić do paradontozy.

Czy osad i kamień nazębny powoduje próchnicę?

~ PRAWDA: miliony bakterii znajdujące się w obrębie złogów nazębnych prowadza do osłabienia i rozpuszczenia struktury szkliwa, co prowadzi do powstania ubytku próchnicowego.

Czy po zabiegu higienizacyjnym należy unikać barwiących napojów i pokarmów?

~ PRAWDA: otwarte bezpośrednio po zabiegu pory szkliwne oraz kanaliki mogą pochłaniać zawarte w produktach barwniki. Dlatego dla uzyskania i utrzymania najlepszych efektów pozabiegowych powinniśmy przez okres 2-3 dni zastosować tzw.: „białą dietę”.

5/5 - (1 vote)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *