Higiena jamy ustnej u dzieci

Kiedy myślimy o zdrowiu naszych dzieci, często skupiamy się na aspektach takich jak właściwe odżywianie, regularne badania lekarskie czy bezpieczeństwo. Higiena jamy ustnej dziecka bywa pomijana, jednakże jest to aspekt zdrowia, który ma znaczący wpływ na zdrowie, samopoczucie i jakość życia.

Dbając o zęby dziecka i regularne szczotkowanie od najmłodszych lat, zapewniamy mu zdrowe i mocne zęby na całe życie.

Jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej u noworodków i dzieci.

W tym artykule omówimy rolę profilaktyki próchnicy , jak prawidłowo dbać o jamę ustną już u noworodka, jak zachęcać dziecko do mycia zębów oraz jakie znaczenie mają dieta i regularne wizyty u stomatologa.

Czy higiena jama ustnej dziecka jest ważna?

Zdrowe nawyki higieniczne zakorzenione w młodym wieku i pielęgnacja jamy ustnej noworodka mogą zapewnić solidną podstawę dla zdrowia jamy ustnej w przyszłości. Próchnica u dzieci jest chorobą powszechną, a której można w pełni zapobiec. Jej skutki, takie jak ból czy przedwczesna utrata mleczaków i zębów stałych, mogą wpływać na codzienne życie dziecka, w tym na uczenie się, jedzenie i zabawę.

Dziewczynki w żółtych bluzkach myją zęby szczoteczką do zębów patrząc na siebie

Próchnica zębów mlecznych może być przyczyną wielu chorób, nie tylko jamy ustnej, ale też całego organizmu. Ubytki próchnicowe lub braki zębowe utrudniają prawidłowe odżywianie dziecka i rozwój mowy. Próchnica zębów mlecznych jest też jedną z przyczyn wad zgryzu. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie zdrowych zębów mlecznych do czasu ich wymiany na zęby stałe.

Od kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dbanie o higienę zaczyna się w momencie, gdy pojawia się pierwszy ząb dziecka.

Niemowlę myje po raz pierwszy zęby niebieską szczoteczkę spoglądając ze zdziwieniem w górę.

Mycie zębów u rocznego dziecka, a nawet u niemowlaka, jest niezwykle ważne dla profilaktyki próchnicy i utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Zabiegi higieniczne – jak prawidłowo myć zęby dziecka

Regularne szczotkowanie powinno się wykonywać nawet w bezzębnej jamie ustnej. Należy przecierać dziąsła niemowlaka wilgotnym gazikiem zwilżonym np. przegotowaną wodą lub słabym naparem rumianku. Kiedy zęby wyrzną się, należy stosować szczoteczkę z miękkim włosiem i czyścić zęby dwa razy dziennie.

Starsze dzieci powinny używać szczoteczki z miękką lub średnią twardością włosa i pasty do zebów z fluorem z odpowiednią zawartością tego pierwiastka:

– 6-36 miesięcy – 1000ppm F i śladowa ilość pasty ;

– 3-6 lat – 1000ppm F z ilością pasty wielkości ziarna grochu;

– od 6 lat – 1000ppm F z pastą o długości 1-2 cm;

Należy pamiętać że do 7-8 roku życia rodzice powinni wspierać dzieci w szczotkowaniu, poprawiając po nich ich oczyszczanie. Szczególnie ważne jest także czyszczenie zębów przed snem, ponieważ wydzielanie śliny spada wtedy niemal do zera i tym samym zmniejszają się możliwości ochronne zębów.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Zachęcanie dziecka do mycia zębów może być wyzwaniem, ale istnieje kilka sposobów, aby uczynić ten proces przyjemniejszym:

dziecko w żółtym ręczniku z kapturem w kształcie kaczki na głowie z radością myje zęby szczoteczką dla dzieci w żółto-niebieskim kolorze
  • Używaj szczoteczki dla dzieci z ulubionym bohaterem z bajek.
  • Uczyń szczotkowanie zębów zabawą – naśladuj dźwięki szczoteczki lub śpiewaj piosenkę podczas mycia zębów.
  • Wybierz smak pasty do zębów, który będzie odpowiadał dziecku
  • Pokaż na swoim przykładzie – dzieci lubią naśladować dorosłych, więc regularne szczotkowanie zębów razem może być motywujące.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać dla dziecka?

Szczoteczka do mycia zębów dla dzieci powinna być miękka, mała i wygodna do trzymania. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które dopiero zaczynają ząbkowanie. W przypadku noworodków, pielęgnacja jamy ustnej polega na delikatnym wycieraniu dziąseł czystym, mokrym płatkiem bawełny.

bardzo dużo różnorodnych kolorowych szczoteczek do zębów w kubkach

O czym należy szczególnie pamiętać, aby uniknąć próchnicy u dziecka?

  • czyść zęby dziecka zwłaszcza po karmieniu przed snem;
  • przyzwyczajaj dziecko do picia wody (zwłaszcza w nocy);
  • nie dodawaj cukrów do pożywienia dziecka;
  • unikaj karmienia dziecka w nocy;
  • podawaj dziecku świeże warzywa i owoce, a nie słodzone soki owocowe czy miękkie kleiste pokarmy (gryzienie twardych, bogatych w błonnik pokarmów umożliwia prawidłowy wzrost szczęki i żuchwy i pobudza wydzielanie śliny, która chroni zęby);
  • pamiętaj o wizytach kontrolnych dziecka u dentysty (pierwsza najlepiej między 6. a 12. miesiącem życia dziecka).

Rola nawyku w dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka.

Aby nawyki higieny były utrwalone, ważne jest kontrolowanie higieny dziecka. Wskazane jest, aby mycie zębów u dziecka odbywało się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dziecko powinno nauczyć się, jak prawidłowo myć zęby, co obejmuje nie tylko szczoteczki, ale też szczoteczki manualne oraz płyny do płukania jamy ustnej dla starszych dzieci.

Dieta a higiena jamy ustnej dziecka

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie zębów. Ograniczenie spożycia cukrów i kwasów, które są głównymi przyczynami próchnicy, jest kluczowe. Zamiast tego, zachęcaj dziecko do jedzenia zdrowych przekąsek, takich jak świeże owoce i warzywa.

Chłopiec w żółtej bluzie spożywający widelcem różne warzywa. Na talerzu widać marchewkę, kalafior i brokuł. Obok widnieje napis "Zdrowa dieta dla zdrowych" i ikony trzech zębów pokazujących muskuły, uśmiechniętych i czystych

Dbanie o zęby dziecka a wizyta u dentysty

Regularne wizyty u stomatologa są niezbędne dla zdrowia zębów dziecka. Dzieci powinny mieć swoje pierwsze badanie stomatologiczne już w wieku jednego roku, a potem przynajmniej raz na pół roku. Warto przygotować się do pierwszej wizyty dziecka – 10 porad. Wizyty u stomatologa pomagają w wykrywaniu i leczeniu problemów z zębami na wczesnym etapie

Pierwsza wizyta dziecka w PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle. Dziewczynka koloruje wodą specjalną książeczkę dla dzieci na fotelu dentystycznym w obecności Pani stomatolog i asystentki stomatologicznej

Dbać o zęby dziecka to zapewnić zdrowy uśmiech na całe życie

Higiena jamy ustnej u dzieci to nieodłączny element ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Wychowanie dziecka z poczuciem odpowiedzialności za własne zdrowie to inwestycja, która przynosi korzyści na całe życie.

Jednak nawet z najlepszymi nawykami w domu, regularne wizyty u dentysty dla dziecka są nieodzownym elementem utrzymania zdrowych i silnych zębów. Dobry dentysta jest w stanie zdiagnozować i zapobiec wielu problemom związanym z jamą ustną, zanim staną się one poważne. Dobierze też najlepsze metody do ochrony i wzmocnienia szkliwa, w tym lakowanie zębów.

Wizyta dziewczynki z misiem i czerwoną kokardą na głowie u dentysty

Zdrowe zęby to wynik wielu czynników, takich jak prawidłowe mycie zębów, stosowanie pasty z fluorem lub innym środkiem remineralizującym szkliwo, utrzymanie zdrowej diety i regularne wizyty u stomatologa. Pamiętaj, że higiena jamy ustnej u dzieci jest kluczowa dla ich zdrowia i samopoczucia. Wychowując dziecko z dobrymi nawykami higieny od najmłodszych lat, dajesz mu fundament do zdrowego uśmiechu na całe życie.

Pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej dziecka ma bezpośredni wpływ na jego ogólne zdrowie, samopoczucie i pewność siebie. Inwestując w higienę jamy ustnej Twojego dziecka już dzisiaj, dajesz mu prezent zdrowego uśmiechu na całe życie. Umów się z dzieckiem na wizytę do PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle., gdzie korzystamy z najnowocześniejszych technologii i metod, aby zapewnić najbardziej bezpieczne i najskuteczniejsze leczenie. Cieszy nas możliwość dbania o zdrowy uśmiech Twój i Twojego dziecka!

5/5 - (2 głosy)
Autor wpisu Dorota Chrząszcz
Dorota Chrząszcz

Ukończyłam Policealną Szkołę w Rzeszowie, uzyskując dyplom asystentki stomatologicznej. Moim priorytetem w pracy jest rzetelne wypełnianie obowiązków oraz dobra współpraca z całym zespołem stomatologicznym. Celem, który sobie stawiam, ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *