Lakowanie zębów. Czy warto lakować zęby?
Lakowanie zębów to procedura stomatologiczna, która może znacznie zredukować ryzyko powstawania próchnicy u dzieci. Próchnica najczęściej powstaje u dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego zalecamy lakowanie zębów. Zabieg lakowania skutecznie redukuje występowania próchnicy.
Wielu rodziców zastanawia się, czy zęby należy lakować? Jak wygląda lakowanie zębów ? Jaka jest cena lakowania zębów? TY pewnie też, prawda? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając różne aspekty lakowania zębów u dzieci.
Próchnica powstaje na powierzchni gładkiej szkliwa zębów , ale też w bruzdach na powierzchni żującej zębów i szczelinach. W tych miejscach prawidłowe oczyszczenie zębów jest bardzo utrudnione. Zapobieganie chorobie próchnicowej i innym chorobom zębów poprzez lakowanie zębów mlecznych i stałych, zwłaszcza stałych zębów trzonowych i zębów przedtrzonowych, jest tutaj niezastąpione i nie ulega wątpliwości, że zęby warto lakować . Wielu rodziców jednak ma mętlik co do tego zabiegu, ale tą krótką wizytą u dentysty możemy uchronić dziecko przed wieloletnią walką z próchnicą czy chorobami miazgi, jeśli zadziałamy odpowiednio wcześnie.
Co to jest lakowanie zębów?
Na czym polega lakowanie zębów?
Lakowanie zębów polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym materiałem. Lakowanie zębów u dzieci jest niezwykle ważne. Skutecznie chroni przed próchnicą, zwłaszcza w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg lakowania zębów jest szczególnie efektywny w ochronie zębów które mają głębokie bruzdy na swojej powierzchni żującej. W zębach trzonowych bruzd jest zazwyczaj najwięcej i są głębokie. Dlatego warto lakować zęby trzonowe i przedtrzonowe, również u starszych dzieci i dorosłych. Wczesne ząbkowanie to kolejny powód, dla którego warto pomyśleć o szybkim zabezpieczeniu nowych zębów w gabinecie stomatologicznym.
Dlaczego lakowanie zębów jest ważne?
Warto mieć lakowane zęby , ponieważ specjalny lak tworzy barierę, która chroni zęby przed bakteriami powodującymi próchnicę. Przez to, lakowanie zębów ma największą skuteczność w walce z rozwojem próchnicy, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, takich jak powierzchnia żująca zębów. Na powierzchni zębów trzonowych płytka nazębna osadza się szczególnie łatwo.
Jak wygląda lakowanie zębów?
Czy chcesz wiedzieć jak przebiega lakowanie zębów krok po kroku?
- Oczyszczenie powierzchni zębów – Stomatolog dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów z płytki nazębnej specjalistyczną szczoteczką i pastą
- Powierzchnia zęba jest suszona, a ząb lakowany całkowicie cienką warstwą specjalnego laku.
- Lak jest utwardzany za pomocą specjalnej lampy.
Dzięki wyrównaniu powierzchni zębów, codzienna higiena jamy ustnej staje się łatwiejsza i bardziej efektywna.
Jak długo trwa lakowanie zębów?
Czas trwania zabiegu lakowania zębów zależy od wielu czynników, takich jak liczba lakowanych zębów i ich stan. W przypadku lakowania po pojawieniu się u dziecka pierwszych zębów należy wziąć jeszcze pod uwagę czas poznanie gabinetu i zespołu stomatologicznego. Średnio, można się spodziewać, że zabieg lakowania zębów dla jednego dziecka trwa około 20-30 minut. W przypadku pierwszych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym, warto rozpocząć od lakowania pojedynczego zęba, aby dać dziecku czas na poznanie dentysty i adaptację
Lakowanie zębów stałych i lakowanie zębów mlecznych
Lakowanie zębów przeprowadza się zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. W przypadku zębów mlecznych, zabieg lakowania jest szczególnie korzystny, ponieważ znacząco redukuje ryzyko próchnicy u małych dzieci. W momencie wyrznięcia pierwszych stałych zębów, zabieg lakowania należy wykonać, aby zapobiec rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów. Czasem nawet zdarza się, że lekarze dentyści lakują zęby mądrości, do których jest utrudniony dostęp szczoteczką. Warto również pamiętać o lakowaniu w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym, zarówno w trakcie tradycyjnego leczenia ortodontycznego jak i nakładkami ortodontycznymi.
Jeżeli chodzi o zęby mleczne, pomimo że są to zęby tymczasowe, ich zdrowie ma duże znaczenie. Próchnica na zębach mlecznych może rozprzestrzeniać się na zęby stałe. Dlatego ważne jest, aby te pierwsze zęby również były chronione.
Od kiedy można lakować zęby?
Wykonanie lakowania zębów u dzieci może być rozpoczęte zaraz po wyrznięciu zębów mlecznych, co zazwyczaj ma miejsce około szóstego miesiąca życia dziecka. Dlaczego tak szybko? Żeby zdążyć przed pojawieniem się próchnicy zębów mlecznych i poważniejszymi chorobami zębów. Zabieg lakowania ma pomóc zapobiec próchnicy zębów. Decyzję o tym, kiedy wykonać zabieg lakowania powinien podjąć stomatolog po przeprowadzeniu odpowiedniego badania stanu zdrowia zębów i jamy ustnej dziecka. Dodatkowo, lakowanie zębów ułatwia higienę jamy ustnej, eliminując bruzdy i zagłębienia, co zmniejsza gromadzenie się resztek jedzenia i ułatwia ich czyszczenie.
Kiedy pojawiają się pierwsze zęby stałe, zazwyczaj około szóstego roku życia, zaleca się również rozpoczęcie lakowania. Jest to szczególnie ważne dla zębów trzonowych, które ze względu na swoją strukturę – obecność bruzd zębów – są szczególnie narażone na rozwój próchnicy.
Warto pamiętać, że choć zabezpieczenie zęba lakiem jest skuteczną metodą profilaktyki próchnicy, nie zastępuje ono codziennej higieny jamy ustnej. Lakowania zębów bywa przedkładane nad regularne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej. Nie zapominajmy jednak, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest nadal kluczowa dla utrzymania zdrowych zębów u dzieci.
Czy warto lakować zęby dziecku?
Zdecydowanie tak. Podczas lakowania zęby pokrywane są specjalną warstwą ochronną i jest to jedna z najskuteczniejszych metod prewencji próchnicy, a próchnica jest najczęściej występującą chorobą wieku dziecięcego. Z reguły lakowanie zębów skutecznie chroni zęby przed rozwojem próchnicy, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki.
Jak działa lak szczelinowy?
Lakowanie oddziałuje na drodze trzech istotnych pod względem profilaktyki mechanizmów:
1. Działa jako materiał odporny na działanie kwasów
2. Uniemożliwia bakteriom próchnicotwórczym bytowanie w uzębieniu
3. Ułatwia oczyszczanie bruzd i szczelin w trakcie szczotkowania
Czy wystarczy jednorazowo zalakować zęby?
Wiele badań wskazuje na to, że przeprowadzenie lakowania zębów u dzieci w różnym wieku pomogło zredukować występowanie próchnicy. Jednocześnie jednorazowe lakowanie nie jest do końca skuteczną formą, należy wykonywać ten zabieg regularnie wedle zaleceń lekarza, aby zapobiec próchnicy i innym chorobom zębów. Mleczaki u małych dzieci są tak samo ważnym uzębieniem jak zęby stałe, ponieważ czym dłużej je mamy tym dłużej będziemy mieć zdrowe i proste stałe zęby.
Jak często należy lakować zęby?
Częstotliwość stomatologicznego zabiegu lakowania zależy od wielu czynników, takich jak dieta, higiena jamy ustnej i stan zdrowia zębów i indywidualne predyspozycje do próchnicy. Z reguły, zaleca się powtarzanie zabiegu lakowania zębów co 6 miesięcy do 3 lat. Należy pamiętać, że założone laki szczelinowe lekarz dentysta powinien regularnie kontrolować, co do ich trwałości, szczelności oraz pełnionej funkcji ochronnej.
Czy są dowody naukowe na skuteczność lakowania zębów?
Skuteczność lakowania uzębienia została w wielu badaniach udowodniona, więc nie ma na co czekać z tym zabiegiem i warto wykonać lakowanie zarówno zębów u małych dzieci, starszych jak i u osób dorosłych. Lepiej zapobiegać niż później leczyć. Jednocześnie jeśli w bruzdach rozwinie się już niewielki ubytek próchnicowy to należy zwalczać próchnicę w jak najmniejszym stadium poprzez lakowanie poszerzone . Czym większa próchnica tym trudniej leczyć ją leczyć i tym więcej powierzchni zęba zepsuje. Prawidłowe zalakowanie zębów, zwłaszcza lakowanie pierwszych zębów trzonowych, powinno być wykonywane już po wyrznięciu z dziąseł, aby próchnica nie miała jak tworzyć się, już podczas samego wyrastania zęba.
Czy lakowanie zębów należy wykonywać u dorosłych?
Lakowanie powinno być zakładane również w bruzdach i szczelinach u pacjentów dorosłych z wysokim ryzykiem próchnicy. Dotyczy to zwłaszcza uzębienia trzonowego i zębów przedtrzonowych, gdzie występują głębokie bruzdy i szczeliny, których gołym okiem nie widzimy do końca, a jednak są one głębsze niż nam się wydaje. Lakowania zębów znajduje również zastosowanie na podniebiennej powierzchni przednich zębów szczęki oraz w szczelinach występujących na przedsionkowych powierzchniach zębów trzonowych.
W dzieciństwie i w okresie młodzieńczym aktywność próchnicy jest wysoka, pacjenci powinni często zgłaszać się na wizyty kontrolne, jak również w tym okresie wykonywać właśnie lakowanie.
Lakowanie i profilaktyka w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle
Podsumowując, dzięki lakowaniu niewielkim kosztem uzyskujemy bardzo efektywną metodę profilaktyki próchnicy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Właśnie dlatego, że w dzieciństwie i w okresie młodzieńczym aktywność próchnicy jest wysoka, pacjenci powinni często zgłaszać się na wizyty kontrolne, jak również w tym okresie wykonywać między innymi lakowanie. Regularne lakowanie zębów sprawdza się szczególnie w przypadku mleczaków i pierwszych zębów stałych i może znacząco zredukować ryzyko powstawania próchnicy, a co za tym idzie – konieczności przeprowadzenia bardziej inwazyjnego leczenia zębów.
Pamiętajmy jednak, na czym polega zabieg lakowania. W lakowaniu zębów uszczelniacz nie jest „magicznym rozwiązaniem” problemu próchnicy. Dentysta wykonuje lakowanie aby jej zapobiec. Ta metoda profilaktyki próchnicy powinna być tylko jednym z elementów kompleksowej higieny jamy ustnej, obok regularnego mycia zębów, stosowania nici dentystycznych czy płynów do płukania jamy ustnej i irygatora do zębów.
Pewnym jest, że główną zaletą dbania o zdrowie i higienę zębów i dziąseł jest nie tylko piękny uśmiech, ale również podstawa zdrowia całego organizmu. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci dbania o zęby i regularnie odwiedzać stomatologa. Troska o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat to inwestycja, która z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości.
W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle służymy naszym pacjentom wiedzą i dobrymi radami całym zespołem stomatologicznym. Dobry kontakt ze swoim lekarzem dentystą i higienistką stomatologiczną to najlepszy sposób, aby uzyskać rzetelne informacje dostosowane do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych każdego pacjenta. Dbamy również o bezpieczeństwo i pełny komfort pacjentów podczas każdego zabiegu, który wykonywany jest ze szczególną starannością, w powiększeniu optycznym, według najwyższych standardów. Zapraszamy do umówienia się na wizytę.
Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej