Co to jest Bruksizm?

Bruksizm jest to schorzenie wieloczynnikowe polegające na nieświadomym, mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami najczęściej podczas snu.

Różne formy bruksizmu, takie jak bruksizm nocny i bruksizm dzienny, czy nawet bruksizm u dzieci są częstym problemem, którego wiele osób nie dostrzega na początku. Bruksizm jest chorobą, która polega na nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, często występuje w nocy, choć może również mieć miejsce w ciągu dnia. Nocne zgrzytanie zębami jest szczególnie uciążliwe, ponieważ większość osób nie jest świadoma tego nawyku.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to częsty stomatologiczny kłopot, który polega na mimowolnym zgrzytaniu zębami. Nieświadome zgrzytanie zębami, a zwłaszcza destrukcyjne ruchy zgrzytania zębami prowadzą do nadmiernego ścierania i chorób zębów i wywołują inne powikłania bruksizmu. Jest to stan, który może wynikać z wielu różnych przyczyn, z których najważniejsze to nadmierny stres, nieświadome zaciskanie zębów oraz zaburzenia zgryzowo-zwarciowe. Niestety, wiele osób cierpiących na zgrzytanie zębami w nocy nie zdaje sobie sprawy z występowania tego problemu, aż do momentu rozpoznania bruksizmu przez lekarza lub lekarza dentystę. Istotne jest zrozumienie, że nadmierne zgrzyta zębami jest chorobą, która może prowadzić do szeregów poważnych skutków, jeśli nie jest leczona. Dlatego nie warto ignorować problemu zgrzytania zębami i wyeliminować przyczyny powodujące zgrzytanie zębami. Wśród najczęstszych konsekwencji mimowolnego zgrzytania zębami można wymienić ścieranie zębów, pęknięcia szkliwa, przedwczesne rozchwianie zębów i ból ucha. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie bruksizmu i podjęcie odpowiedniego leczenia bruksizmu

Kobieta mająca bruksizm chwyta się rękami za policzki w miejscu mięśni żwaczy, które mocno pracują podczas zgrzytania zębami w nocy.

Kto zajmuje się wyleczeniem bruksizmu?

Specjalista bruksizmu jest w stanie zidentyfikować objawy bruksizmu i zaproponować skuteczne metody leczenia bruksizmu. Jeśli zauważasz, że zaciskamy szczęki, starte zęby, nadmiernie zaciskanie zębów, nadmiernego zgrzytania zębami, silne zaciskanie zębów czy inne symptomy, takie jak bóle głowy czy bóle ucha, to znak, że powinieneś skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie

Jakie są przyczyny występowania bruksizmu?

Przyczyny bruksizmu mogą być różne, od genetyki (dziedziczność bruksizmu) po środowiskowe czynniki stresujące. Stres i bruksizm są często powiązane, a nadmierny stres może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak bruksizm nocny. Wiele osób, które cierpią na stres i zaburzenia psychiczne, doświadcza również występowania bruksizmu i zgrzytania zębami w nocy.

Jak rozpoznać bruksizm?

Mężczyzna, który cierpi na briksizm i mocno zaciska zęby i zgrzyta zębami

Rozpoznanie bruksizmu jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Objawy bruksizmu to nie tylko zgrzytanie zębami i napięcie mięśni żucia, ale także zaburzenia snu, uporczywe bóle głowy, napięcie mięśniowe, a nawet zmiany w wyglądzie twarzy, takie jak przerost mięśni twarzy. W przypadku bruksizmu, ważne jest, aby nauczyć się kontrolować bruksizm, zwłaszcza jeśli jest to reakcja na przewlekły stres.

Bruksizm jako powikłanie silnego lub przewlekłego stresu

Często zaliczany jest jako powikłanie silnego lub przewlekłego stresu, który niestety towarzyszy nam każdego dnia.

Mężczyzna chwyta się rękami za twarz, zasłaniając ją całkowicie. Dookoła niego znajdują się czarne linie symbolizujące więzy i pęta które obrazują stresory dnia codziennego

Znamienne jest, że osoby które cierpią na nocne zgrzytanie zębami bardzo często nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

Główną konsekwencją bruksizmu jest:

 • ścieranie szkliwa z powierzchni zębów (najczęściej przednich);
 • pęknięcia szkliwa;
 • oraz przedwczesne rozchwianie zębów.

Co powinno nas zaniepokoić?

 • starte powierzchnie żujące zębów bocznych oraz powierzchnie brzegów siecznych zębów przednich;
 • pęknięcia szkliwa;
 • odsłonięte szyjki zębów;
 • nadwrażliwość zębów;
 • migreny;
 • przewlekły ból głowy;
 • bol ucha;
 • szumy uszne;
 • wzrost napięcia mięśni karku oraz obręczy barkowej, napięcie mięśni twarzy
 • zaburzenie snu

Problem bruksizmu a zmiana rysów twarzy

Problem startych zębów i nawykowe zaciskanie zębów lub nieświadome zaciskanie zębów to nie tylko problem stomatologiczny. Związany jest on także z medycyną estetyczną ze względu na jeden ze swoich przykrych objawów, którym jest zmiana rysów twarzy

mężczyzna cierpiący na bruksizm z charakterystyczną kwadratową twarzą.

Nadmiernie pracujące mięsnie żwacze prowadza do powstania charakterystycznej „kwadratowej twarzy” doprowadzając do utraty naturalnego owalu twarzy.

Leczenie i kontrola bruksizmu. Jak leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu może obejmować zarówno leczenie stomatologiczne, zabiegi na bruksizm jak i zastosowanie leków na bruksizm. W przypadku bruksizmu, leki psychotropowe mogą również być używane do pomocy w zarządzaniu objawami.

Leczenie bruksizmu to wieloetapowy proces. Najważniejsze jest wyeliminowanie czynników wywołujących chorobę.

Niektóre metody, takie jak botoks na bruksizm, mogą pomóc zmniejszyć napięcie mięśni i zatrzymać zgrzytanie zębami. Podanie botoksu w okolice mięśni żwaczy prowadzi do ich rozluźnienia, zmniejszenia przerostu mięśni i co najważniejsze odzyskania naturalnego wyszczuplenia twarzy.

Model szczęki wraz z szyną relaksacyjną na bruksizm. Obok biały napis: szyna relaksacyjna

Od strony stomatologicznej powszechnie znane są szyny relaksacyjne, które zakłada się na czas snu. Zmniejszają one napięcie mięśni oraz zapobiegają zgrzytaniu zębów i tarciu górnymi o dolne, a w konsekwencji przykrym następstwom tego rodzaju schorzenia. Leczenie stomatologiczne może obejmować noszenie szyny zgryzowej podczas snu, aby zmniejszyć zgrzytanie zębami i starcie zębów. W niektórych przypadkach, konieczne może być również leczenie wad zgryzu, które mogą przyczyniać się do problemu.

Jakie są domowe sposoby na bruksizm?

Istnieją również domowe sposoby na bruksizm, jak ćwiczenia na bruksizm, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów. Ćwiczenia na bruksizm, takie jak ćwiczenia na zgrzytanie zębami, mogą pomóc w relaksacji mięśni żuchwy i twarzy. Dodatkowo, zmniejszenie stresu poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja lub joga, mogą pomóc w zarządzaniu bruksizmem.

Mężczyzna na szczycie góry medytujący, aby zwalczyć stres i pokonać bruksizm.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego bruksizmu?

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu mogą być poważne, od ścierania zębów i przyczyn bólu zębów, po problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, bóle ucha, zaburzenia snu, a nawet zaburzenia nerwowe.

3 Kartki samoprzylepne, różowa z uśmiechniętą miną, żółta ze znakiem zapytania i zielona ze smutną miną. Obok białe napisy z niektórymi konsekwencjami bruksizmu, jak zaburzenia snu i zaburzenia nerwowe.

Jakie są inne konsekwencje niepodjęcia leczenia bruksizmu?

Konsekwencje zgrzytania zębami to też inne stomatologiczne problemy, takie jak starte zęby, rozchwianie zębów i zaburzenia zgryzowo-zwarciowe. Dlatego też warto wyleczyć bruksizm i nie czekać na skutki bruksizmu.

Czy możliwe jest wyleczenie bruksizmu?

Dla niektórych osób, bruksizm może być trudny do pokonania, ale pamiętaj, że bruksizm da się wyleczyć lub zatrzymać i zahamować postęp negatywnych konsekwencji. Walka z bruksizmem jest procesem, który wymaga czasu, ale z pomocą specjalisty bruksizmu, możliwe jest wyleczenie bruksizmu i zapobieganie konsekwencjom bruksizmu. Warto leczyć bruksizm.

Zapobieganie konsekwencjom bruksizmu. Podejmij działanie teraz.

Badanie stomatologiczne zewnątrzustne w PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle.

Pamiętaj, że tylko lekarz lub lekarz dentysta jest w stanie dokonać pełnej diagnozy i zaproponować odpowiednie leczenie bruksizmu. Zachęcamy Cię do skorzystania z naszych usług w PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle. Posiadamy nowoczesne technologie, lasery stomatologiczne, diagnostykę, w tym tomografię stożkową CBCT, pantomogram i doświadczenie, które pozwolą nam precyzyjnie zdiagnozować i skutecznie leczyć Twoje problemy stomatologiczne, w tym bruksizm. Zdrowie Twojego uzębienia jest dla nas priorytetem, dlatego nie zwlekaj i umów się na wizytę. Zadbaj o swoje zdrowie i uśmiech już dziś!

Pamiętaj, że decyzję o zalecanej terapii powinien podjąć lekarz po dokładnym badaniu i diagnostyce.

5/5 - (1 głos)
asyst. stom. Aleksandra Szyszlak

Ukończyłam kierunek Asystentka Stomatologiczna w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie. Wypełnianie obowiązków asystentki stomatologicznej to dla mnie połączenie pracy z pasją... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *