Szynowanie zębów
Zabieg szynowania zębów jest zabiegiem pozwalającym na umocnienie rozchwianych zębów i utrzymanie naturalnego uzębienia. Zespolenie zębów pozwala odzyskać ich funkcje, stabilność oraz komfort żucia pokarmów. Najczęściej zabieg szynowania wykonuje się w przypadku zębów rozchwianych na skutek paradontozy, urazu lub po specjalistycznych zabiegach chirurgicznych.
W jakich sytuacjach wykonuje się ten zabieg i dlaczego? Co należy do głównych przyczyn rozchwiania zębów? Jaka jest cena szynowania zębów i czy jest ono bolesne? Czy szynowanie wymaga szlifowania naturalnych zębów? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w dalszej części artykułu.
- Na czym polega szynowanie zębów?
- Kiedy należy wykonać szynowanie zębów?
- Szynowanie zębów przeciwwskazania
- Procedura szynowania zębów jak przebiega?
- Co warto wiedzieć o szynowaniu zębów?
Czym jest zabieg szynowania zębów?
Na czym polega szynowanie zębów?
Szynowanie zębów jest zabiegiem stomatologicznym, którego celem jest ustabilizowanie ruchomych zębów. Zszynowanie polega na połączeniu rozchwianych zębów (łączeniu zębów) z tymi bardziej stabilnymi za pomocą specjalnych materiałów stomatologicznych: kompozytów oraz włókna szklanego lub poliaramidonowego. Zabieg szynowania rozchwianych zębów wzmacnia ich odporność na ścieranie i siły żucia. Szynowanie ruchomych zębów może być stosowane na stałe lub na pewien okres czasu.
Dlaczego dochodzi do rozchwiania zębów?
Zdrowe zęby są stabilnie osadzone w kości i dziąsłach, nie powodują dolegliwości bólowych ani dyskomfortu podczas żucia. W jakich przypadkach dochodzi do nadmiernej ruchomości zębów?
Najczęściej do utraty stabilności zębów dochodzi na skutek zaniku tkanki kostnej w wyniku rozwoju chorób przyzębia. Zaburza to fizjologiczną czynność łuków zębowych. Rozchwiane zęby nie spełniają swojej funkcji. Utrudnione jest również spożywanie posiłków. Brak leczenia prowadzi do utraty zębów. Szynowanie rozchwianych zębów pozwala pacjentowi odzyskać komfort żucia i cieszyć się własnym uzębieniem. Szynowanie zębów stosowane w takich przypadkach często jest jedynym ratunkiem. Powinno być jednak połączone z dokładnym badaniem periodontologicznym i planem leczenie paradontozy.
Kolejnym czynnikiem mogą być uszkodzenia mechaniczne uzębienia. Przykładem jest uraz zęba np. uderzenie wypadek dochodzi do zerwania włókien ozębnej które przyczepiają powierzchnie korzenia do zębodołu. W takim przypadku dochodzi do okresowego rozchwiania zębów. W jakim celu stosuje się tutaj się zabieg szynowania? Szynowanie zębów specjalna szyną po urazie pozwala uzyskać stabilność, poprawia komfort życia pacjenta oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań.
Co ciekawe również bruksizm może prowadzić do zaniku kości a w konsekwencji do rozchwiania zębów. Zgrzytanie zębami jest swego rodzaju przewlekłym urazem mechanicznym, w wyniku którego dochodzi nie tylko do nadmiernego ścierania zębów ale także do utraty kości. W takiej sytuacji należy zastosować kompleksowe leczenie.
Wskazania do szynowania zębów
Kiedy wykonywane jest szynowanie zębów? Ten stomatologiczny zabieg ten wskazany jest w następujących sytuacjach klinicznych:
- stałe rozchwianie zębów w wyniku znacznego zaniku kości np. w wyniku chorób przyzębia (parodontozy)
- zęby ruchome na skutek urazu
- po niektórych zabiegach chirurgicznych stabilizacji zębów
- po niektórych zabiegach periodontologicznych, w celu ustabilizowania zębów
- po zakończonym leczeniu ortodontycznym w celu utrwalenia wyników terap
Kiedy nie jest wskazane szynowanie zębów?
W jakich sytuacjach nie jest wskazane szynowanie zębów? Obecnie nie ma jednoznacznych przeciwskazań do tego zabiegu. Szynowanie zębów wiąże się z utrudnianą higiena jamy ustnej. Zabieg ten nie jest najlepszym rozwiązaniem u osób z wybitnie słabą higieną jamy ustnej oraz słabą motywacją do zmiany tych nawyków. Ponadto należy rozważyć zasadność zabiegu w sytuacji zaawansowanego stanu zapalnego oraz znacznego rozchwiania zębów, który kwalifikuje zęby do ekstrakcji. Unieruchomienie rozchwianego uzębienia nie jest możliwe w sytuacji kiedy nie ma możliwości połączenia z zębami stabilnymi (zaawansowane rozchwianie wielu zębów, braki w uzębieniu). Szynowanie nie jest wskazane w przypadku alergii na materiały używane do zabiegu (żywice kompozytowe, włókno szklane itp.).
W każdej sytuacji decyzje o procedurze szynowania zębów podejmuje lekarz na postawie dokładnej diagnostyki radiologicznej, wywiadu, badania klinicznego oraz analizie wskazań przeprowadzenia zabiegu.
Jak przebiega zabieg szynowania zębów?
Jak wygląda zabieg szynowania? Czy jest bolesny?
Szynowanie ruchomych zębów kompozytem lub włóknem szklanym czy włóknem poliaramidowym poprzedzone jest wizytą higienizacyjną. Dla komfortu pacjenta jeśli jest taka potrzeba wykonywane jest znieczulenie miejscowe. Szyna cementowana jest na wewnętrznych powierzchniach zębów (językowych, podniebiennych) dodatkową retencję mogą stanowić miejsca powstałe w wyniku usunięcia starych wypełnień lub próchnicy. Powierzchnia zęba przygotowywana jest poprzez wytrawienie specjalnym kwasem ortofosforowym, a następnie aplikowany jest system wiążący. Na tak przygotowany ząb aplikowany jest materiał kompozytowy i dopasowana szyna. W dalszym kroku kompozyt jest dopasowywany i formowany do uzyskania pożądanego efektu a następnie utwardzany. Gotowa odbudowa jest polerowana oraz dopasowana do zgryzu i okluzji.
Jakie są sposoby szynowania zębów?
Podczas szynowania zęby mogą zostać połączone za pomocą różnych technik i materiałów:
- Szynowanie włóknem szklanym lub poliaramidowym (splint, specjalne taśmy wzmocnione włóknem szklanym)
- Szynowanie zębów kompozytem (rozchwiane zęby są łączone od wewnętrznych powierzchni materiałem kompozytowym w kolorze dobranym do naturalnej barwy zębów)
- Szynowanie zębów materiałami takimi jak ligatura (specjalny drucik przyklejany jako retencja leczenia ortodontycznego).
- Szynoprotezy, czyli uzyskanie efektu zszynowania przy ruchomych uzupełnieniach protetycznych
Najczęściej stosowaną techniką stabilizacji zębów jest szynowanie zębów włóknem szklanym lub poliaramidowym. Wyjątkowe właściwości włókna szklanego sprawiają, że taśmy przeznaczone do szynowania są niezwykle trwałe i zapewniają estetyczne wykonanie. Szynowanie zębów szyną estetyczną chroni przed nadmierną ruchomością zębów, rozwojem chorób przyzębia i wpływa na wytrzymałość zębów
FAQ- co powinieneś wiedzieć o szynowaniu zębów
Czy szynowanie zębów jest bolesne?
Szynowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, pacjent może odczuwać dyskomfort podczas między innymi przygotowywania powierzchni zębów do szynowania. Jeśli jest to konieczne wykonywane jest znieczulenie miejscowe. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego mamy gwarancję braku odczucia jakiegokolwiek dyskomfortu.
Czy zabieg chroni przed utratą zębów?
Unieruchomienie rozchwianych zębów jest często zabiegiem odraczającym w czasie ich usunięcie. Szynowanie zębów paradontologiczne stanowi swego rodzaju alternatywę do leczenia implantologicznego i protetycznego. Szynowanie zębów zwiększa stabilność, przywraca funkcje, pozwala dłużej cieszyć się pacjentowi swoimi zębami naturalnymi.
Ile kosztuje szynowanie zębów?
To ile może kosztować szynowanie zębów uzależniony jest od kilku czynników m.in. rodzaju materiału, sposobu szynowania oraz ilości zębów objętych zabiegiem. Koszt szynowania zębów jest ustalany zwykle indywidualnie.
Jakie są wady szynowania zębów?
Szyna może stać się wyzwaniem dla pacjenta jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Szynowanie zębów wiąże się z ograniczeniem miejsca w przestrzeniach międzyzębowych. Pacjent powinien stosować odpowiednie szczoteczki miedzyzębowe lub irygator wg zaleceń regularnie zgłaszać się na profesjonalną higienizacje w gabinecie. Ponadto pacjent może przez kilka dni świeżo po zabiegu odczuwać dyskomfort z powodu nowego elementu w jamie ustnej, są to jednak przejściowe dolegliwości.
Czy po szynowaniu muszę szczególnie dbać o zęby?
W przypadku potrzeby przeprowadzenia zabiegu szynowania zębów konieczne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, co zapobiega komplikacjom po zabiegu. Prawidłową higienę jamy ustnej należy stosować codziennie, aby uniknąć problemów z uzębieniem.
Na jak długo szynuje się zęby?
Szynowanie zębów można podzielić na stałe i tymczasowe. Na stałe szynuje się zęby rozchwiane w wyniku paradontozy, zaawansowanego zaniku kości oraz po leczeniu ortodontycznym (utrwalenie wyników leczenia). Szynowanie zębów tymczasowe stosowane kiedy konieczne jest ustabilizowanie ruchomych zębów w wyniku urazu po operacjach lub innych zabiegach chirurgicznych. Czas tymczasowego szynowania jest różny zależy od indywidualnego przypadku zwykle od 2 do kilku tygodni.
Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej