Rodzaje implantów zębowych
Implanty stomatologiczne nie bez powodu nazywane są trzecimi zębami, w końcu umożliwiają uzupełnienie zarówno pojedynczych, jak i bardziej rozległych braków u pacjenta. Dzięki temu, że zastępują utracony korzeń, są dużo bardziej stabilne i trwałe niż tradycyjne protezy. Dodatkowo są estetyczne i wyglądają zupełnie jak naturalne zęby. Jakie są rodzaje implantów? Podpowiadamy.
Z czego składa się implant zębowy?
Implant to swego rodzaju sztuczny korzeń, którą umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy, gdzie pełni rolę korzenia zębowego. Od tego momentu w kości wyrostka zębodołowego będzie ona już umiejscowiona na stałe. Po kilku tygodniach od wykonania przez stomatologa takiej procedury, implant zacznie łączyć się ze strukturą tkanki kostnej. Zazwyczaj taki proces trwa od 6 tygodni do 6 miesięcy. Po tym czasie jest wyłaniany, a na jego szczycie nakładany jest łącznik, a następnie korona, czyli porcelanowa nadbudowa imitująca naturalny ząb. Rozwiązanie to pozwala zastępować zarówno pojedyncze ubytki, jak i całe łuki zębowe.
Materiał implantów stomatologicznych
Najbardziej podstawowym kryterium podziału implantów zębowych jest to uwzględniające materiał, z którego są wykonane. Obecnie w gabinetach stomatologicznych takich jak PrecisDENT Centrum Implantologii wykorzystywane są tylko takie rodzaje surowców, które gwarantują biokompatybilność z tkanką kostną, nie uczulają i są niezwykle trwałe. Z tego powodu najczęściej stosowane są:
- implanty tytanowe — to jedne z najpopularniejszych i najdłużej stosowanych typów. Tytan jest materiałem dobrze tolerowanym przez organizm człowieka, dlatego też tak implant szybko integruje się z otaczającymi go kośćmi i stanowi idealne podparcie dla korony i protezy. Dodatkowo jest trwały i zazwyczaj nie powoduje u pacjentów żadnych skutków ubocznych, na przykład w postaci alergii. Jego jedyną wadą jest srebrno-szary kolor. Jednak prawidłowe planowanie zabiegu, zadbanie o aspekty Bio&Perio&Navi, regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne sprawiają że kolor ten z dużym prawdopodobieństwem na zawsze pozostanie „schowany” w kości i „nigdy nie ujrzy światła dziennego”
- implanty cyrkonowe — to drugi najczęściej spotykany typ, nazywany również ceramicznym. Wykonane są z dwutlenku cyrkonu, czyli materiału, który wykazuje właściwości zbliżone do naturalnej tkanki uzębienia i dobrze się z nią integruje. Jest wytrzymały, trwały i odporny na ścieranie. Nie wywołuje reakcji alergicznych, a do tego ma barwę kości słoniowej, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie.
Kształty implantów stomatologicznych
Wybierając jako kryterium typów implantów zębowych kształt, można wymienić ich następujące rodzaje:
- śrubowe — są obecnie bardzo popularne względu na ich łatwość stosowania, a także trwałość,
- cylindryczne — w większości gabinetów stomatologicznych nie są już używane,
- ”krótkie” — wykorzystywane są w trudnych warunkach anatomicznych, na przykład przy deficycie kości, a także u pacjentów z poważnymi chorobami i w podeszłym wieku,
- zygomatyczne — to bardzo długie implanty, które mocowane są w kości jarzmowej, w sytuacji kiedy u pacjenta występuje jej całkowity brak w wyrostku zębowym.
Podział implantów stomatologicznych ze względu na ich usytuowanie
Implanty stomatologiczne można podzielić również ze względu na ich usytuowanie. Wymienia się ich następujące rodzaje:
- implanty śródkostne — to obecnie najpopularniejszy typ, który mocowany jest do kości, a zabieg taki zazwyczaj przebiega dwuetapowo,
- implanty podkostnowe — mocowane są między kością a okostną, a więc znacznie płycej niż poprzednie. Stanowią alternatywę dla tych pacjentów, u których niemożliwe jest zamocowanie implantów śródkostnych,
- przezśluzówkowe — są wszczepiane częściowo do kości, a częściowo pozostają w błonie śluzowej wyrostka zębodołowego. Dzięki temu po wygojeniu nie wymagają ponownej interwencji chirurgicznej.
Podczas konsultacji stomatologicznej w PrecisDENT Centrum Implantologii doktor Wojciech Skocz dobiera indywidualnie najbardziej odpowiedni rodzaj implantu w trosce o najlepsze efekty leczenia.
Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej