Uratuj swój ząb!

Uratuj swój ząb! - PrecisDENT Stomatologia dziecięca Jasło

Co powinieneś zrobić?

 1. Zachowaj spokój!
 2. Aby zatrzymać krwawienie, najlepiej nagryź na gazik bądź chusteczkę. Wykonaj zimny okład.
 3. Odszukaj wybity ząb lub jego fragment:
  • gdy jest to tylko fragment zęba – nie wyrzucaj go!
   Odłamany fragment bardzo często można z powrotem ,,przykleić” do zęba,
  • gdy jest to cały ząb -przytrzymaj go delikatnie za koronę. Gdy jest bardzo zabrudzony piaskiem lub błotem, opłucz go przez kilka sekund pod bieżącą wodą
   (zatkaj odpływ w zlewie, nie szoruj zęba ani nie stosuj żadnych środków dezynfekcyjnych).
 4. Ząb lub jego fragment umieść w wilgotnym środowisku: najlepsze będzie mleko, sól fizjologiczna lub płyn do soczewek. Jeśli dziecko jest duże -ślina będzie najlepszym środowiskiem -umieść ząb pomiędzy pozostałymi zębami a policzkiem i pilnuj, by dziecko nie połknęło zęba!
  NIGDY NIE CHOWAJ GO DO CHUSTECZKI LUB POJEMNIKA Z WODĄ!
 5. Jak najszybciej udaj się do dentysty! Im szybciej, tym większe szanse na uratowanie zęba. Tu liczą się minuty. To właśnie czas jest kluczowym kryterium powodzenia zabiegu. Po drodze warto zadzwonić do dentysty i uprzedzić go o wypadku. W ten sposób będzie można zorganizować stanowisko pracy.
  • Powyższe postępowanie dotyczy wyłącznie zębów stałych.
  • Zębów mlecznych nie replantujemy (tzn. nie wprowadzamy z powrotem do zębodołu), gdyż grozi to uszkodzeniem zawiązka zęba stałego.
  Jeśli możesz warto samemu włożyć ząb z powrotem do zębodołu, tak, by ząb pasował do sąsiednich. Następnie polecamy zagryźć gazik bądź chusteczkę, tak, by go mocniej docisnąć. Nawet w takim postępowaniu jak najszybciej zgłoś się do dentysty!

  Zabieg replantacji (przeprowadzony nawet w bardzo krótkim czasie po urazie) nie daje 100% pewności powodzenia, ale jest jedyną możliwością uniknięcia komplikacji związanych z utratą zęba. Polega on na umieszczenia zęba w zębodole i przymocowaniu go do sąsiadujących zębów na okres ok. 2-4 tygodni