Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty? - PrecisDENT Stomatologia dziecięca Jasło

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się wraz z pojawieniem pierwszych zębów mlecznych, około 1 roku życia.

Najważniejsze, aby pojawienie się dziecka w gabinecie stomatologicznym, nie było związane z bólem. Pierwszy kontakt ze stomatologiem kształtuje nastawienie dziecka do dalszego leczenia stomatologicznego w jego przyszłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wizyta odbyła się w przyjaznej i bezstresowej atmosferze, która pozwoli na pozytywne przekazanie dziecku informacji i przygotowanie go na kolejne wizyty.

Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się między 2 a 3 rokiem życia. Będzie to czas poświęcony na zapoznanie się dziecka z gabinetem oraz lekarzem, zabawę narzędziami stomatologicznymi oraz naukę dbania o zęby.

Pozytywne nawyki u dziecka, najlepiej kształtować już w domu, podczas zabawy. Warto zaaranżować mały gabinet, pobawić się w dentystę, przebadać ulubione zabawki, policzyć zęby.

Ważne jest aby uważnie dobierać słowa. Nie powinniśmy używać takich słów jak „ból”, „igła”, „nic nie będzie bolało”, „wszystko będzie dobrze”, gdyż potęgują one niepokój i strach.

Po zakończonej wizycie grzeczne zachowanie dziecka powinniśmy nagrodzić. Należy powiedzieć dziecku jacy jesteśmy dumni, że był taki dzielny.