Pasty do mycia zębów - co wchodzi w ich skład?
Analiza składników w pastach do zębów
Substancje ścierne w pastach do zębów
Substancje ścierne w pastach do zębów są obecnie bardzo często dodawane do past do mycia zębów typu "whitening", a więc tak zwanych past wybielających zęby. Ich zadaniem jest usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe z zębów, które znajdują się w powierzchniowyh warstwach szkliwa naszych zębów - tak zwane osady nazębne. Powstają one z barwników zawartych w żywności czy też w dymie papierosowym i osadzają się na zębach.
Długotrwałe stosowanie past do zębów zawierających te składniki niestety prowadzi do naruszenia powierzchni szkliwa, która paradoksalnie szybciej zacznie łapać przebarwienia co zachęci nas do dalszego stosowania takich past.
Najczęściej substancjami ściernymi w pastach do zębów są: węglan wapnia, tlenek krzemu, wodorotlenek wapnia czy magnezu.
Jeśli chce bezpiecznie i skutecznie wybielić swoje zęby umów się na konsultację wybielania zębów, a dobry dentysta wybierze indywidualnie najlepszą metode wybielania zębów w danym przypadku
Fluor jest podstawowym składnikiem past do zębów, może występować w najróżniejszych formach: fluoru sodu, fluorku cyny, amino fluorku. Jest niezwykle potrzebny naszym zębom, ponieważ wpływa na remineralizację szkliwa zębów. Oznacza to, że po dniu bombardowania naszych zębów pokarmem, cukrami i działaniem bakterii próchnicotwórczych powodujących demineralizację szkliwa, fluor odwraca te działania , przywracając szkliwo zębów do stanu równowagi. Fkuor ma również negatywny wpływ na metabolizm bakterii powodujących próchnicę, hamując ich działania. Pamiętajmy, że fluor podawany zgodnie z zaleceniami i kontaktowo z zębami NIE jest szkodliwy dla organizmu.
Triklosan
Trilkosan działa bakteriobójczo, bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie w jamie ustnej. Spowalnia proces tworzenie się nazębnej płytki bakteryjnej, a tym samym odkładanie kamienia nazębnego. Redukuje ilość drobnoustrojów w jamie ustnej i na zębach co pomaga utrzymać jej zdrowie i ochrania nasze zęby.
Pirofosforan sodu
Pirofosforan sodu jest składnikiem aktywnym który hamuje mineralizację nazębnej płytki bakteryinej i jej zamianę w kamień nazębny. Dzięki temu pirofosforan sodu spowalnia proces jej przemiany w kamień nazębny. Dlatego też pasty do zebów z jego zawartością polecane są osobom które mają problem z obecnością kamienia nazębnego czy z chorobami przyzębia. Pamiętajmy jednak, że stosowanie go jak już kamień nazebny jest obecny, nie poprawi stanu naszych dziąseł. Najpierw potrzebna jest profesjonalna higienizacja zębów wykonana w gabinecie stomatologicznym, a potem śmiało możemy stosować pasty z pirofosforanem aby kamień nazębny się nie odkładał.
Esktrakty roślinne często stosowane są do nadania paście do zębów aromatu. Poprawiają jej smak czy eliminują brzydki zapach z ust. Istnieje jednak szeroka gama past do zębów ziołowych z takim doborem ekstraktów, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszej jamy ustnej. Może to być na przykład rumianek, który ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Również często spotykane są: szałwia,jeżówka,eukaliptus.
Chlorheksydyna
Chlorkheksydyna to składnik pasty do zebów szczególnie polecany przy problemach z dziąsłami czy przyzębiem. Ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze w jamie ustnej.
Często jest zalecany w formie płukanek, ale występuje również w pastach do zębów. Pomaga przy problemach z krwawiącymi dziąsłami, warto go również stosować zaraz po zabiegu higienizacji zębów i piaskowaniu zębów. Jednak ważne jest aby pamiętać, że stosowanie go przez okres dłuższy niż 2 tygodnie sprawi ,że zęby przebarwią się i będą ciemniejsze. Zaleca się więc tylko tymczasowe stosowanie produktów zawierających chlorheksydynę w higienie jamy ustnej i szczotkowaniu zębów.
Ksylitol na co dzień znany jako substancja słodząca, jednak w paście do zębów jego rola jest zupełnie inna. Ma działanie kariostatyczne, antybakteryjne w jamie ustnej. Nie stanowi pożywki dla bakterii próchnicotwórczych dlatego znacznie spowalnia ich namnażanie. Podnosi również pH śliny co też hamuje powstawanie próchnicy zębów.
Przeczytaj:
- Jak dbać o higienę jamy ustnej? Porady higienizacyjne.
- Błedy popełniane przy szczotkowaniu zębów.
- Mity higieny jamy ustnej.
Ukończyłam kierunek Asystentka Stomatologiczna w Medyczno Społecznym Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle rozpoczynając jednocześnie kierunek Sterylizacji medycznej i Higienistki Stomatologicznej.W trakcie kształcenia zawodowego zostałam nagrodzona stypendium naukowym za ... Czytaj więcej