Halitoza
Halitoza jest schorzeniem objawiającym się przewlekłym, nieprzyjemnym zapachem z ust. Dotyka około 1/4 osób na świecie, zarówno młodych jak i starszych. Najczęstszą przyczyną halitozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Przyczynia się do niej także zła dieta, rzadziej inne choroby, jak cukrzyca, schorzenia nerek, zapalenie zatok i migdałów czy nowotwory. Powodem halitozy może być też odwodnienie organizmu lub zażywanie niektórych leków, np.przeciwbólowych czy antydepresantów. Halitoza może mieć również związek z nadmiernym spożyciem alkoholu i paleniem papierosów.
Podłożem halitozy o charakterze stomatologicznym najczęściej są:
- choroby zębów i dziąseł
- kamień i osad, które zbierają się na zębach
- grzybica jamy ustnej
- paradontoza
- niedokładne czyszczenie protezy
- suchy zębodół
- kserostomia (zbyt małe wydzielanie śliny).
Aby skutecznie zwalczyć tę przykrą dolegliwość należy po pierwsze poznać jej przyczyny. W tym celu należy udać się do stomatologa, który oceni, czy halitoza nie ma genezy w jamie ustnej. Trzeba podkreślić, że samo żucie gumy lub ssanie cukierków miętowych nie rozwiąże problemu. Sposobem na pozbycie się halitozy jest zażywanie specjalnych tabletek, ale przede wszystkim wyeliminowanie jej przyczyny i wypracowanie prawidłowych nawyków, takich jak:
- codzienne mycie zębów ( przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty)
- używanie nici dentystycznych do przestrzeni międzyzębowych
- oczyszczanie języka, na którym także gromadzą się bakterie
- regularne wizyty u stomatologa
- zdrowa dieta i odpowiednie nawadnianie organizmu
- ograniczenie picia alkoholu i całkowita rezygnacja z palenia papierosów.
Ukończyłam Policealną Szkołę w Rzeszowie, uzyskując dyplom asystentki stomatologicznej.Moim priorytetem w pracy jest rzetelne wypełnianie obowiązków oraz dobra współpraca z całym zespołem stomatologicznym.Celem, który sobie stawiam, ... Czytaj więcej