Dziewiątki - "zęby głupoty"?
Zęby dziewiątki
Panuje powszechna opinia wśród pacjentów, że ósemki, tak zwane „zęby mądrości” nie spełniają żadnej funkcji, częściej zaś problemy, co kieruje pacjentów do gabinetu stomatologicznego celem usunięcie kłopotliwych zębów. Pamiętajmy, że nie zawsze jest to prawdą i u niektórych pacjentów ósemki spełniają swoją funkcję, wobec czego nie trzeba ich usuwać. Często jednak ósemki rzeczywiście nie mieszczą się nam w łuku zębowym, utrudniają higienę siódemek, prowokują ranienie policzka lub ich szczotkowanie jest utrudnione. Lekarz dentysta w trakcie badanie z pewnością zwróci nam na to uwagę.
Tymczasem u niektórych ludzi pojawiają się jeszcze dziewiątki…
Fachowo nazywa się je zatrzonowcami, a potocznie „zębami głupoty”.
Dziewiątka może pojawić się w dowolnym wieku, zwykle jednak wyrasta między 5 a 25 rokiem życia. Zajmuje ona miejsce na przedłużeniu lub ustawia się za łukiem zębowym. Najczęściej dziewiątka przez długie lata nie daje o sobie znać, ale u niektórych pacjentów może się uaktywnić oraz zacząć dawać objawy takie jak na przykład:
- silne bóle żuchwy i głowy,
- szczękościsk,
- obrzęk dziąseł,
- powstanie w jamie ustnej stanów zapalnych (ropnie, torbiele),
- problemy z zatokami szczękowymi
- powiększenie węzłów chłonnych,
- obrzęk twarzy,
- szumy w uszach,
- wysoka gorączka.
Tego typu symptomy powinny skłonić do wizyty u stomatologa. Dziewiątkę można wykryć podczas badania kontrolnego za pomocą zdjęcia pantomograficznego.
W większości przypadków konieczne jest jej usunięcie. Czasem, gdy dziewiątka nie wywołuje bólu, stanu zapalnego, ani nie przyczynia się do was zgryzu, stomatolog może zdecydować o jej pozostawieniu. Konieczne są jednak wówczas systematyczne kontrole.
Ukończyłam Policealną Szkołę w Rzeszowie, uzyskując dyplom asystentki stomatologicznej.Moim priorytetem w pracy jest rzetelne wypełnianie obowiązków oraz dobra współpraca z całym zespołem stomatologicznym.Celem, który sobie stawiam, ... Czytaj więcej